Balla Mihály, országgyűlési képviselő, Seregi János, a Magyar Fejlesztési Bank ügyvezető igazgatója, Beer Miklós, váci megyéspüspök áldásával ünnepélyes keretek között, sok gyermek és felnőtt érdeklődése mellett adták át az Ipoly Erdő Zrt. több mint félmilliárd forintos turisztikai (célpont-) beruházásait szeptember 30-án Szendehely-Katalinpusztán.
A sikeres európai uniós pályázatnak köszönhetően – a négy helyszínen létrehozott ökoturisztikai bázissal - a közvagyon gyarapodott, munkahelyeket teremtettünk, a beruházások révén pedig a vidék fejlődéséhez járultunk hozzá – mondta köszöntőjében Kiss László, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgatója a társaság új turisztikai attrakcióinak átadásán.
A tudásbázisok megvalósításának elképzelései 2005-ben kerültek papírra, majd 2007-től kezdődött a megvalósítás időszaka.A 2 millió hektárnyi területen gazdálkodó állami erdészeti vállalat az Észak-Magyarországi Operatív Programnak (ÉMOP) köszönhetően, Nógrád megye négy településén, mintegy félmilliárd forint uniós támogatásból, és körülbelül nyolcvanmilliós saját forrásból valósíthatott meg ökoturisztikai beruházásokat.
A Budapesthez közeli Szendehely határában, a Gyadai-tanösvényrendszer közvetlen közelében elkészült az interaktív technikával, napelemes kollektorokkal felszerelt, szállás-, konferencia-, képzési továbbképzési, étkezési, vásárlási lehetőséggel megépített Katalinpusztai Kirándulóközpont és Erdei Iskola (a HanGYA DAni és a szorgos méhecske, Mézi birodalma). Az ökoturisztikai komplexumban 3 tanösvényt alakítottak ki kicsiknek-nagyoknak, erdei és füves sportpályák, óriás famodell és kirakójáték, „A tölgyfa élete” interaktív , továbbá méhészeti bemutató, erdei iskolai programok (előadótermekkel, szálláshelyekkel), szabadtéri tűzrakóhely, íjászpálya, vadbemutató kert, információs pont, erdei bolt és teázó, természetesen autó-, valamint buszparkoló szintén várja a vendégeket.
Diósjenő mellett, a Börzsöny kapujában, az egykori erdőgondnoki háznál Erdei Szabadidőparkot alakítottak ki négyhektáros területen (10 attrakció). Balassagyarmat-Nyírjes közelében meglévő füvészkerttel, vadasparkkal, túraútvonalakkal, játszóterekkel bővült (10 attrakció). Hollókő-Rimóc (a világörökség) közelében pedig a Cserhát legnagyobb fahídján átvezető tanösvény épült (5 attrakció). A szakemberek további fejlesztések megvalósításán fáradoznak.
Ezek a beruházások az Ipoly Erdő Zrt. turisztikai hálózatának legújabb létesítményei, amelyek több éves előkészítő munka után valósulhattak meg.
Balla Mihály, Nógrád megye országgyűlési képviselője az avatóünnepségen, többek között, arról is beszélt, hogy az Ipoly Erdő Zrt. négy új turisztikai beruházása szervesen kapcsolódik a „Varázslatos Nógrád” üzenethez, amit a megye szeretne közvetíteni önmagáról. Hayer Mihály, Szendehely polgármestere pedig örömét fejezte ki amiatt, hogy olyan létesítményt avathat a község határában, amelyik az oktatást és a nevelést szolgálja – a gyerekek és a felnőttek minél jobban értsék meg az erdőt.
A nemzeti szalag átvágása előtt Zambó Péter, az idén 160 éves Országos Erdészeti Egyesület elnöke is köszöntötte a megjelenteket, egyben az Ipoly Erdő Zrt. ökoturisztikai attrakcióinak átadásával – az ENSZ által deklarált 2011 az Erdők Éve keretében - megnyitotta a 30 helyszínen zajló XV. Erdő Hete rendezvénysorozatot.
A Nógrád megyében most átadott komplex ökoturisztikai létesítmények látogatását a gyerekeknek, a családoknak és természetesen az egyéneknek is ajánlják. A belépődíjak várhatón „látogatóbarát” nagyságúak lesznek (nem profitorientált tevékenységet folytatnak majd – a működésre, fenntartásra fordítják a bevételeket). Az Ipoly Erdő Zrt.– nem csak az erdőkben, de az ökoturisztikában is otthon van!
forrás: turizmus.com