Két év alatt 1,7 milliárd forintból olyan látványelemekkel gazdagszik az egri vár, melyek páratlan attrakciókkal csábítanak még több látogatót.
Az egri vár fejlesztésének alapgondolata 2004-ben fogalmazódott meg, mára túljutott az Észak-magyarszági Regionális Fejlesztési Tanács bírálatán, és nevesítésre vár.
– A vár területének döntő részét érintik az átalakítások – fogalmazott dr. Veres Gábor, a Heves Megyei Múzeumi Szervezet igazgatója –, hiszen teljesen átépítik a vár belső udvarán található, ma raktárként és műhelyként funkcionáló épületet, megújul a Szép-bástya, funkciót kap a provizori pince, és nyílik egy sétány, mely a belvárosban sétálókat vezeti fel az északi kapuhoz. A vár belső udvarán álló – ám hamarosan eltűnő – épületnek érdekes története van: a XIX. század végén építették ide, s valójában istállóként funkcionált, amikor a már teljesen romos várban laktanya volt. Ma műhelyek, raktárak szolgálnak benne, ezek átkerülnek a Baktai úton készülő épületbe. Ez a rész pedig egy csarnokká alakul, amelyben fegyverbemutató programok lesznek. Innen nyílik egy lejárat a provizori palota megmaradt pincéjébe, ahol az egri vár ostromának 38 napját bemutató kiállítást láthatnak majd a látogatók.
Ez alatt, az egykori püspöki dézsmapincében egy olyan interaktív kiállítást rendeznek be, ahol szerepet kap az egri szőlő- és borkultúra, de különféle hang- és fényeffektusokkal megelevenednek az Egri csillagok című regény föld alatt játszódó jelenetei is, illetve a 16. századi ostrom mozzanatai. Az épület város felé eső részén egy üvegfalon keresztül lesz majd látható a provizori palota megmaradt része.
– Mindezekkel jelentősen növelhető lesz a látogatottság, akár az esti, akár a késő ősztől kora tavaszig terjedő időszakot tekintve – fogalmazott a múzeumigazgató. – A közvilágítás teljes kiépítésével és több szociális blokk kialakításával pedig új idegenforgalmi funkciók megvalósítására is mód nyílik.
A munkákra két év áll rendelkezésre, addig a vár területének egy része zárva lesz a látogatók előtt, ám az átépítések nem korlátozzák a ma meglévő tárlatok, látványelemek látogathatóságát, vagy a múzeumpedagógiai foglalkozások szervezését.
Forrás: www.heol.hu