Az egri érseki pincerendszer turisztikai hasznosítása tárgyában meghirdetett pályázat eredményhirdetését tartották Egerben, október 1-jén, szombaton a Városháza 1-es tárgyalójában.
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata 2011. júliusában meghívásos pályázat keretében tett közzé felhívást hasznosítási tanulmány készítésére a Város a Város Alatt kiemelt turisztikai projekt tárgyában.
A Város a Város Alatt nagyprojekt több éve formálódó fejlesztési elképzelés, amelynek elsődleges célja, hogy az Eger alatt húzódó, több kilométer hosszan feltárt pincerendszer látogathatóvá váljon, nemzetközi vonzerővel bíró turisztikai attrakció legyen, és egyedi karakterrel, hangulattal bíró föld alatti városrészek alakuljanak ki, ahol a helyiek is szívesen töltik idejüket. A komplex fejlesztési programot Eger Város Önkormányzata Európai Uniós források igénybevételével kívánja megvalósítani.
A projektfejlesztés turisztikai szempontjai közül kiemelendő az egyedi és komplex kínálat kialakítása, a szezonális ingadozások csökkentése, továbbá a turisztikai fogadóképesség javítása.
Az egyes leválasztott pinceszakaszok körül tematizálódó projektelemek sajátossága, hogy önállóan is képesek ún. kisattrakcióként funkcionálni, ugyanakkor fizikai és tematikus útvonal mentén összekapcsolódva a pinceleágazások egy összefüggő nagyprojektet képeznek, amelynek kiterjedése Eger városközpontja. A komplex fejlesztés eredményeként a „földalatti város” bekapcsolódik a városmag meglévő történelmi szövetébe, és ezáltal a turisztikai kínálat meghatározó komponensévé válik.
A fejlesztési elképzelésbe bevonható pincerészek: Taverna, Kazamata, Érseki pince, Gyertyás Borok Háza.
A pályázat célja:
A kiíró pályázat formájában kereste az egri belvárosi pincerendszer legjobb hasznosítási megoldását az egyedi turisztikai attrakció létrehozására. A kiíró célja, hogy a belvárosi pincerendszer látogatható legyen, annak különálló egységei esetleg összefüggően és külön-külön is turisztikai attrakcióként funkcionáljanak, hogy a javasolt funkciók látványosan és interaktív módon legyenek képesek bemutatni a pincerendszer és a város történetét.
A feladat elsősorban nem építészeti volt, turisztikai szakemberek, látványtervezők és belsőépítészek ötleteit egyaránt igényelte, akiknek a munkáját építészek, művészettörténészek, történészek, régészek és gazdasági szakemberek is segíthették.
A pályázati tárgya:
Hasznosítási tanulmány készítése
• az egri belvárosi/érseki pincerendszer egyedi turisztikai attrakcióvá fejlesztésére,
• a pincerendszer és környezete kapacitásainak kihasználására,
• a meglévő adottságok innovatív építészeti és látványtervezői megoldásokkal történő átalakítására oly módon, hogy a pincerendszer egyedi turisztikai attrakcióként legyen fenntartható.
Feladat volt, hogy a négy különálló egységből álló pincerendszer átjárhatósága, továbbá tematikus és/vagy fizikai kapcsolódása is biztosított legyen oly módon, hogy az egyes objektumok együtt és külön-külön is funkcionálhassanak attrakcióként; a hasznosítási elképzelés megfeleltethető legyen az uniós pályázati rendszer kiemelt turisztikai projekteket támogató elvárásainak, becsülhetően max. bruttó 2 mrd Ft összeghatárig.
Az elbírálás szempontjai:
• a hasznosítási program szerinti rendeltetés, használhatóság, gazdaságosság, fenntarthatóság
• meglevő adottságok minél nagyobb arányú kihasználása, attraktív és látványelemek megjelenítésével,
• országosan egyedi attrakció tervezése.
A bíráló bizottság tagjai: képviselők, turisztikai és pályázati szakértők, valamint építészek.
Beérkezett pályaművek:
A 2011. szeptember 15-i határidőig mindhárom meghívott pályázó benyújtotta pályaművét.
A bizottság többségi szavazattal hozott határozata értelmében a pályaművek sorrendje:
3. helyezett: Arkt Építész Stúdió
2. helyezett: Narmer Építészeti Stúdió
1. helyezett: Bástya Építész Kft.
A pályázat díjazása:
1. helyezett: 2.500 eFt
2. helyezett: 1.500 eFt
3. helyezett: 1.000 eFt
forrás: egriszin.hu